Boğaziçi'nde Erasmus+ Etkinliği Gerçekleştirildi


Erasmus+'ın 30. Yıl kutlamaları kapsamında “Boğaziçi’nde Erasmus+”(Erasmus+ Across Bosphorus) etkinliği 24 Ekim 2017 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

Erasmus+'ın 30. yılı kutlamaları kapsamında ülkemizin "ulusal etkinliği" olan buluşmada Türkiye Ulusal Ajansı Başkanı Sn. Mesut KAMİLOĞLU, Avrupa Komisyonu Eğitim ve Kültür Genel Müdürü Sn. Martine REICHERTS, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Sn. Büyükelçi Christian BERGER ve AB Bakanlığı Müsteşarı Sn. Büyükelçi Selim YENEL, tarafından açılış konuşmaları gerçekleştirildi. 

Açılış konuşmalarından satırbaşları: 
 

Türkiye Ulusal Ajansı Başkanı Mesut KAMİLOĞLU:
"Eğitim ve gençlik programlarının 30 yıllık geçmişine baktığımızda, baktığımızda Erasmus+ döneminde programın uygulandığı coğrafi alanın genişlediğini görüyoruz. Bu anlamda programın başarısının ve etkilerinin tüm dünyaya yayılması için önemli bir adım atıldığını değerlendiriyorum." 

Avrupa Komisyonu Eğitim ve Genel Müdürü Martine REICHERTS: 
"Erasmus+ insanları bir araya getiren, uluslararası  arkadaşlık kavramını öne çıkaran ve barış nesli yetiştirmeye hizmet eden bir program... Daha iyi bir dünyada yaşamak istiyorsanız, dünyayı daha iyi bir yer yapmak için değişimin bir parçası olun ve yeni kültürleri, yeni dilleri öğrenin..."

Müsteşarımız Büyükelçi Selim YENEL: 
"Erasmus+’a katılan gençlerimiz ülkemizi Avrupa’da gerçek anlamda tanıtıyorlar, ayrıca Avrupa ülkelerinin kültürlerini öğrenerek ülkemizde tanıtmak konusunda çok önemli bir görev yerine getiriyorlar ve bu manada ülkemizin büyükelçileri konumundalar..." 
 Etkinliğe, diğer ülkelerin Ulusal Ajanslarının temsilcileri, büyükelçiler ve Erasmus+ programı yararlanıcılarından oluşan yaklaşık 200 kişi katıldı. Erasmus+’ın dünü, bugünü ve yarınını konu alan forum bölümünde yararlanıcılar deneyimlerini ve görüşlerini paylaştı. Erasmus+ kapsamında ülkemizde yapılan projelerden örneklerin sergilendiği stantlar ve “Benim Gözümden Erasmus+” fotoğraf sergisi de etkinlikte yer aldı. “Benim Gözümden Erasmus+” Fotoğraf Yarışmasında dereceye giren yarışmacılar için ödül töreni gerçekleştirildi. Katılımcılar Erasmus+ ağacına 2020 sonrası Program dönemine ait beklentilerini ekledi, çektikleri eğlenceli fotoğraflarla etkinliği ölümsüzleştirdi. 
Etkinlikte ayrıca Erasmus+ 30. yıl pastası kesildi. Erasmus+'ın dünü bugünü ve yarını forum katılımcıları: 

Ahmet Katıksız: 
Erasmus+ Programının ülkemizde ilk yararlanıcılarından ve gençlik çalışanı. Gençlik ve gönüllülük projeleri yürütüyor. 

Natalia Piotrowska:
Öğrencilik yıllarında yükseköğretim öğrencisi olarak ülkemize geldi. şimdi Polonya'nın Türkiye Büyükelçiliği'nde üst düzey diplomat olarak çalışıyor. 

Şükrü Özyıldız: 
Mühendislik öğrencisi olarak Erasmus ile gittiği Portekiz'den oyuncu olma kararıyla döndü. Şimdi ünlü bir sanatçı... 

Mehmet Kahramanoğulları:
Erasmus+ Programının engel tanımadığını gösteren yararlanıcımız, Avrupa Gönüllü Hizmetinden faydalandı ve halen Türkçe öğretmeni olarak görev yapıyor. 

Ahsen Bayramoğlu:
Erasmus kapsamında hem öğrenim hem de staj hareketliliğinden faydalanan Ahsen Bayramoğlu, profesyonel iş hayatına girişte her mülakatta kendisine Erasmus deneyiminin sorulduğunu ve şimdiki işine girerken bu tecrübenin çok faydasını gördüğünü söylüyor.  
Etkinliğin ikinci gününde ise Martine Reicherts tarafından proje ve kurum ziyaretleri gerçekleştirldi. 


 

Boğaziçi'nde Erasmus+ etkinliğimize ilişkin diğer bilgiler ve görseller için her gün güncellenen içeriklerle zenginleşen adreslerimizi takip etmeye devam edin.

erasmusplus30.ua.gov.tr
www.twitter.com/ulusalajans
www.facebook.com/ulusalajans