Erasmus'tan Erasmus+'a: 30 Yılın Hikâyesi Etkinliği Gerçekleştirildi


Erasmus+'ın 30. yıl kutlamaları kapsamında "Erasmus'tan Erasmus+'a: 30 Yılın Hikâyesi" etkinliği 24 Mayıs 2017 tarihinde İstanbul Üniversitesi'nde gerçekleştirildi. AB Türkiye Delegasyonu, YÖK, AB Bakanlığı ve Türkiye Ulusal Ajansı'nın işbirliğinde gerçekleştirilen etkinlikte Avrupa'daki çeşitli üniversitelerin rektörleri, Avrupa Komisyonu temsilcileri ve Türkiye'ye gelen Erasmus öğrencileri biraraya geldi. "Yükseköğretim Hareketliliğinin Avrupa Kimliğine Etkisi" adlı panelin de yer aldığı etkinlikte Erasmus programının 30 yıllık kazanımlarının yanında Avrupa yükseköğretim sistemi üzerindeki etkisi konuşuldu.

Konuşmalardan öne çıkan başlıklar:

AB Bakanlığı Müsteşar V. Büyükelçi Selim YENEL: Erasmus Programı 1987 yılından bu yana büyüyen ve gelişen Avrupa Birliği’nin en başarılı girişimleri arasında yer almaktadır. Program sayesinde hoşgörü ve kültürlerarası anlayış artmakta ve farklı kültürlere sahip insanlar arasında kurulan ilişkiler sayesinde önyargılar yıkılmaktadır. Eğitim ve bilimin öncüsü olan yükseköğretim alanında işbirliğinin teşvik edilmesi sosyal, kültürel ve ekonomik kalkınmada anahtar rol oynamaktadır.

AB Büyükelçisi Christian BERGER: 30 yıl önce, Erasmus 11 ülkede yalnızca 3,000 öğrenciyle başladı; dünya genelindeki programa bugüne kadar 9 milyon öğrenci katıldı. Türkiye, Erasmus+'tan en çok faydalanan ülkelerin başında: 830 milyon Avroyu aşkın bir bütçe ile 2015 itibariyle yaklaşık 500,000 vatandaş katıldı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A Yekta SARAÇ: Ülkemizdeki uluslararası öğrencilerin sayısı, her geçen yıl daha da artmaktadır. Buradaki artış itibarıyla da Türkiye, Avrupa yükseköğretim alanında, uluslararası öğrenci sayısı en hızlı artan ülke olarak yer almaktadır.

Türkiye Ulusal Ajansı Başkanı Mesut KAMİLOĞLU: Türkiye Ulusal Ajansı; Yükseköğretim kurumları arasındaki işbirliğini teşvik etmeye ve bu kurumlar arasındaki iletişim için gerekli ortamı sağlamaya, akademik hareketlilikleri destekleyecek platformların oluşturulmasına, bu kurumlar arasında ortak projeler üretilmesine ve Erasmus+ programının tüm olumlu yanlarını korumaya önümüzdeki dönemde de devam edecektir.

Etkinliğin ardından AB Bakanlığı Müsteşar V. Büyükelçi Selim YENEL, AB Büyükelçisi Christian BERGER, YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A Yekta SARAÇ, Türkiye Ulusal Ajansı Başkanı Mesut KAMİLOĞLU ülkemize gelen Erasmus öğrencileriyle biraraya geldi.